PÄHKLINÄPI ABC - Ehk lühidalt mõned nipid pähklite hoiustamisest!

nuts-2019669_1280_4054ecb1-1943-477b-a660-cbc29f9e816b_2048x.progressive.jpg

1. Leia oma pähklivarudele kaanega purk või karp

Pärast paki avamist, tuleks pähklid säilitada õhukindlalt. Pähklikaussi pane vaid paari päeva tarbimise jagu. Head rasvhapped pähklites riknevad õhuga kokkupuutel kiiremini, röstitud ja kattega pähklite puhul veel kiiremini kui tavalistes. Pähklid võtavad lihtsalt juurde teiste, tugevalt lõhnavate toiduainete lõhnad (nt sibul). Õhukindel purk hoiab eemal lõhnad ja ka hallituse.

NB! Samuti jälgi, et miski ei ununeks kapinurka kauemaks kui pool aastat. Selleks märgi purgile ka parim enne kuupäev.


2. Pähklid külmkappi!

Jah, hoiustada kuivas ja jahedas on kirjas pea igal kuivaine pakendil. Pähklites leiduvad head rasvhapped on aga õrnad ja temperatuurile tundlikud. Rääsunud pähklitel on kibe ja ebameeldiv maitse. Selle vältimiseks on hea panna nt Kreeka pähklid, parapähklid ja pekaani pähklid hoopis külmkappi või isegi sügavkülma. See võib pikendada nende eluiga kuni aasta aega.

NB! Sama kehtib ka häid rasvu sisaldavate seemnete puhul (seedermänniseemned, linaseemned, kanepiseemned, tšiia seemned).


3. Milleks pähkleid pesta ja leotada?

  1. Parem maitse – nii väidavad paljud ja miks mitte proovida!

  2. Leotamine vähendab oluliselt fütaadi sisaldust ning keha omastab pähklites leiduvat tsinki ja rauda paremini.

  3. Leotatud pähkleid on kergem seedida, ei tekita vaevusi ega raskustunnet.

  4. Täpselt sama nagu puu-ja köögiviljade puhul – eemaldame kogunenud bakterid ja tolmu, isegi kui tooted on poes müügil pakitult.

NB! Kindlasti tuleks enne tarvitamist pesta kuivatatud puuvilju.


4. Kuidas röstida?

Röstitud pähklite kehtivusaeg on lühem kui tavalistel. Hea on seda teha ise kodus ja röstitud varud paari nädala jooksul ära tarbida. Selle juures peab kindlasti jälgima temperatuuri – kuumtöötlemisel lähevad kaduma näiteks vitamiin E, vitamiin B1 ja mõned antioksüdandid. Samas soodustab kõrge temperatuur kahjulike kemikaalide ja vabade radikaalide teket. Parim on röstida madalal või keskmisel kuumusel (120-160 °C) ja seda teha ahjus, kus saate temperatuuri kontrollida.

NB! Sama jälgida ka küpsetamisel. Leibade-kookide puhul alati peita pähklid sisse, mitte peale – taigna sees on kuumus väiksem.


PN 200g Mandlite ja marjade segu-01.jpg

PS! Et enda elu lihtsamaks teha ning vähem hoiupurke kasutada, siis on sul alati võimalik osta juba valmis segusid, mida saad mahutada ühes suuremas anumas.

Martin Saar